The Office of the Bougainville Electoral Commissioner (OBEC) has finalised counting for all contested seats at the 2015 Autonomous Bougainville Government General Election.
Among the successful candidates was incumbent President of the Autonomous Bougainville Government, Chief Dr John Momis, who was returned as President.
There has been a turnover of 25 seats across the region, with only 15 incumbent Members of Parliament returned.
The 2015 Election also saw Josephine Getsi become the first ever woman to be elected to an open constituency seat with her victory in Peit.
The successful candidates are expected to be officially sworn in to office on Monday, 15 June 2015.
Bougainville Copper Limited looks forward to working constructively with President Momis and all the other elected representatives of the Bougainville people.
Below is a full list of elected members:
ABG President
Dr Chief John Momis
Northern Region
Haku Constituency seat-Robert Chika Tulsa
Halia Constituency seat-Patrick Nisira
Hagogohe Constituency seat-Robert Hamal Sawa
Peit Constituency seat-Josephine Getsi
Tonsu Constituency seat-Ezekiel Massat
Tsitalato Constituency seat-Fidelis Semoso
Selau Constituency seat-Joseph Watawi
Suir Constituency seat-Luke Karaston
Mahari Constituency seat-John Tabinaman
Teua Constituency seat-Charles Kakapetai
Taonita Teop Constituency seat-Raopos Apou Tepaia
Taonita Tinputz Constituency seat-David Braun Vatavi
Nissan Constituency seat-Charry Napto Kiso
Atolls Constituency seat-Raymond Jonathan Masono
Regional Former Combatants seat-Ben Malatan Korus
Regional Women’s seat-Francisca Semoso
Central Region
Kokoda Constituency seat-Rodney Osioco
Kongara Constituency seat-Dominic Itta
South Nasioi Constituency seat-Simon Dasiona
North Nasioi Constituency seat-Nicholas Darku
Ioro Constituency seat-Michael Lapolela
Eivo/Torau Constituency seat-Clarence Dency
Terra Constituency seat-Robin Wilson
Rau Constituency seat-Thomas Keriri
Regional Former Combatants seat-Noah Doko
Regional Women’s seat-Marcelline Kokiai
South Region
Torokina Constituency seat-Steven Suako
Bolave Constituency seat-Dennis Alexman Lokonai
Lato Constituency seat-Christopher Kena
Baba Constituency seat-William Silamai
Motuna/Huyono/Tokunutui Constituency seat-Albert Punghau
Kopii Constituency seat-Philip Kuhena
Ramu Constituency seat-Thomas Pa’ataku
Makis Constituency seat-John Vianney Kepas
Baubake Constituency seat-Jacob Tooke
Lule Constituency seat-Joseph Kangki Nabuai
Konnou-Willie Louis Miriki Masiu
Regional Former Combatants seat-Thomas Tarii
Regional Women’s seat-Isabel Peta